Jaká prostředí používají čeští uživatelé Fedory?

Na Root.cz proběhla anketa, která měla za cíl zjistit, jaké distribuce čeští uživatelé Linuxu používají na desktopu. Zajímavou částí ankety také bylo, jaká desktopová prostředí se nejvíce používají. Požádal jsem šéfredaktora Petra Krčmáře, aby mi poskytl data o desktopových prostředích přímo pro Fedoru, z kterých jsem udělal graf.

V hlavní části ankety se Fedora umístila s 12 % na třetím místě za Ubuntu a Debianem. Na to, že Ubuntu vede s velkým náskokem, už jsme si poslední roky zvykli i z tradiční ankety Distribuce roku na Abíčku, která bohužel skončila v roce 2010. Při pohledu na výsledky Distribuce roku 2010 můžeme vidět, že Fedora drží zhruba stejný podíl, což není žádná výhra, ale při pohledu na konkurenci (Debian, openSUSE, Mandriva), která si pohoršila, to není ani špatný výsledek. Ubuntu opět o něco posílilo a jde vidět, že je to především na úkor Mandrivy, jejíž pokles se zhruba rovná růstu Ubuntu.

Podíly desktopových prostředí mezi uživateli Fedory jsou následovné (pro srovnání jsem přidal ty samé statistiky pro Ubuntu):

desktopy uzivatelu fedory

Fedora Ubuntu
Unity Unity 29,8 %
GNOME 3 45,8 % GNOME 3 20,5 %
GNOME 2 8 % GNOME 2 17,5 %
KDE 4 26,5 % KDE 4 14,9 %
Xfce 12,4 % Xfce 9,9 %
LXDE 1,8 % LXDE 3,8 %
KDE 3/Trinity 0,6 % KDE 3/Trinity 0,5 %
další 4,9 % další 3,7 %

Několik postřehů:

 • Přijetí GNOME 3 uživateli není zdaleka tak špatné, jak se může z diskusí na internetu jevit. Téměř polovina uživatelů Fedory už GNOME 3 používá, Xfce, které mělo být hlavním přístavem nespokojenců s novým GNOME, výrazný podíl nezískalo a i GNOME 2 (které zahrnuje i GNOME Fallback a MATE) už vysoký podíl nemá. Naopak to vypadá, že větší problém s přijetím nového výchozího prostředí má Unity, které po dvou letech používá pouze necelá třetina uživatelů.
 • KDE 4 je populární volbou mezi uživateli Fedory. Více než čtvrtinový podíl pro prostředí, které není výchozí, je fakt slušný výsledek. Jen to dokazuje, že KDE SIG je opravdu silný a dělá skvělou práci. Dlouhodobě bojují s široce rozšířeným názorem, že Fedora je distribuce GNOME a není ke KDE příliš přátelská. Z komunity ale slýchám čím dál víc hlasů, které si pochvalují kvalitu KDE ve Fedoře. Výsledky z této ankety to dokazují.
 • Abych pravdu řekl, čekal jsem trochu lepší výsledek od Xfce, protože jsem slyšel hodně lidí, jak hlasitě oznamují, že s GNOME končí a přecházejí na Xfce. Výsledek to ale není špatný. Xfce je mezi uživateli Fedory populárnější než mezi uživateli Ubuntu.
 • KDE 3/Trinity je víceméně mrtvé. Používá jej minimum uživatelů nejen Fedory, ale i ostatních distribucí. Zastavením času můžete na chvíli získat sympatie konzervativních uživatelů, ale z dlouhodobého hlediska to není příliš životaschopný program.
 • Unity je pořád jen záležitost Ubuntu. Před nedávnem se objevil port Unity na Fedoru (přesněji to je jen repozitář třetí strany s Unity pro Fedoru), ale od uživatelů Fedory, kterých se ankety zúčastnilo několik set, nedostalo Unity ani jeden hlas. Možná je ještě brzo, ale i tak si myslím, že Unity nebude v brzké budoucnosti nějakým výrazným prostředím ve Fedoře.

Berte v úvahu určitá omezení vypovídací hodnoty těchto výsledků. Nejedná se o sčítání lidi, kde by někdo obešel všechny uživatele Linuxu a zjistil, co používají. Jedná se o anketu na největším českém linuxovém serveru, takže lze předpokládat, že se jí účastnili spíše pokročilejší uživatelé se zájmem o dění kolem Linuxu než běžní uživatelé, kteří Linux prostě jen používají. Nicméně si myslím, že díky tomu vypovídá o oblíbenosti více než skutečná čísla. Běžní uživatelé používají to, co jim člověk nainstaluje nebo to, co přijde jako výchozí volba, naopak pokročilí uživatelé většinou znají všechny alternativy, a proto jsou jejich preference kvalifikovanější.

Vydáno s licencí Creative Commons BY-SA 3.0.

5 komentářů u “Jaká prostředí používají čeští uživatelé Fedory?

 1. No já jsem z těch dnešních prostředí dost nešťastný. Kwin v KDE není zrovna rychlík, mutter je rychlejší, ale v paměti si bobtná, jako by byla zadarmo, aby bralo po hodině práce 200MiB v paměti…. tolik mi nebralo celé GNOME 2 ve Fedoře 14. XFCE dokud je GTK2 tak mu moc do budoucnosti nedávám (podobně jako MATE, ale u XFCE se alespoň dá čekat, že na GTK3 přejde). No a to jsem se tak nějak dostal z těch přívětivější prostředí na konec seznamu… Jsem hold vybíravý a současná situace je pro mě nevyhovující :-/

  • GTK 3 sa chystá do Xfce 4.12. Síce ešte nie je jasné ktorá verzia, ale trojka to bude. Aspoň to píšu vo svojom blogu.
   A btw. ja som v blogu napísal, že do Gnome 3 nejdem a prejdem na Xfce a slovo som dodržal :)

 2. Mne osobne GNOME3 vyhovuje – s nastavenymi klavesovymi skratkami a rozsireniami je celkom podla mojho gusta.
  Len sa trochu obavam niektorych zmien, ktore v ramci novych verzii GNOME3 boli ohlasene.

 3. Osobne som gnome nikdy neprišiel na chuť. A fakt sa snažím rádovo 10 rokov. Najskôr to boli 2 panely (horný a dolný), teraz je gnome už len … (nespomenul som si na žiadne slušné slovo). A 3D akcelerácia je už len čerešnička na torte.
  Používam KDE (menšie zlo). Beží tam na pozadí síce veľa zbytočností, ktoré k životu bežný používateľ nepotrebuje, ale je v stave, že človek sa v ňom ľahšie zorientuje.

  • Což o to, počet panelů a jejich rozložení si můžeš upravit jak chceš, co mi ale vadí nejvíc je lenost a nenažranost na systémové požadavky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nápověda ke komentování

Při psaní komentáře můžete využít HTML značky <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> .