KDE Frameworks 5.3 v repozitářích Fedory

Dan Vrátil oznámil dostupnost KDE Frameworks 5.3 ve stabilních repozitářích Fedory. Instalovat můžete pro Fedoru 20 a (nadcházející) 21. KDE Frameworks 5 je sada knihoven, která má nahradit knihovny KDE 4 nezávislými, multiplatformními moduly, jež budou k dispozici všem Qt aplikacím. K mání je také nová verze KDE Plasma 5.1, kterou můžete nainstalovat z COPR repozitáře. Pokud chcete celé prostředí jen vyzkoušet, je připravené živé ISO.

Vyšla Fedora 21 Alpha

Jak jsme minulý týden informovali, vydání Fedora 21 Alpha dostalo zelenou a podle plánu se dnes objevilo na serverech. K dispozici je ve třech provedeních: Workstation, Server a Cloud. Ač je vydání v již slušně použitelném stavu, netřeba připomínat, že se jedná o teprve první veřejné vývojové vydání, které je určené především k testování a ne k použití na produkčních strojích. Beta verze je naplánována na 28. října a finální vydání na 2. prosince.

Fedora @ FIT VUT

25.9. a 2.10. budeme na FIT VUT v Brně představovat Fedoru studentům prvního ročníku na přednášce předmětu „Základy programování“. V návaznosti na to bude tým Fedora QA k dispozici v laboratoři Red Hatu na FITu uživatelům nejen z řad studentů po celý pondělek 29.9. (od 10 do 18). a pokud bude dostatečný zájem, tak i 6.10. Řešíte-li nějaký problém (instalace systému, softwaru,…), můžete si přinést notebook a poradit se přímo s odborníky. Laboratoř Red Hatu se nachází v budově Q (vedle Starého pivovaru), Božetěchova 1.

Fedora 21 Alpha má zelenou

Jaroslav Řezník oznámil, že v rámci čtvrtečního Go/No-Go meetingu bylo schváleno vydáíní alfaverze Fedory 21. K dispozici bude 23. září. Jde o první vydání distribuce podle nového schématu Fedora.Next, takže motto je následující: „Je to malý krok pro lidstvo, ale obrovský skok pro Fedoru.“ Alpha se o pár týdnů zpozdila, tak doufejme, že už si Fedora 21 všechny potíže vybrala.

Připravuje se Fedora Store

Ruth Suehle z týmu Open Source & Standards v Red Hatu v poštovní konferenci pro Fedora ambasadory oznámila, že se připravuje Fedora Store, který by měl nabízet nejrůznější předměty s tématikou Fedory. Jako příklad toho, jak by mohl obchod vypadat, uvádí Red Hat Cool Stuff Store. Ptá se také komunity, jaké předměty by ji nejvíce zajímaly. Cílem obchodu není vydělat peníze, ale nabídnout uživatelům předměty, kterými mohou vyjádřit svoji sounáležitost s Fedorou. Nabídka byla dosud dosti omezená. Komunita totiž produkuje pouze věci, které jsou dostatečně levné, aby se mohly rozdávat (nálepky, DVD, odznáčky,…), protože Fedora Project nemá samostatnou právní subjektivitu a nemůže tak přijímat peníze. Dražší věci se dostaly pouze k přispěvatelům jako odměna za snahu a odvedenou práci. Brzo se k nim bude moct dostat i širší komunita. Jaké předměty byste si v obchodě přali?